ANKETA OHLEDNĚ TOHOTO WEBU FARNOSTI - prosím o vyplnění.

Příležitost ke svátosti smíření máte vždy v týdnu přede mší svatou. Někdy ale člověk potřebuje svátost smíření prožít ve větším klidu a v časové pohodě. Nebo se svěřit s životní či duchovní těžkostí. Nebo se spolu s knězem pomodlit za trápení, které Vás tíží. I když se snažím příliš "netoulat" a být k dispozici na faře, přesto Vám chci nabízet konkrétní příležitosti k osobnímu setkání. Více zde.

P. Petr Hofírek

Cyrilometodějské jubileum 2013


Slavnostní odhalení sousoší sv. Cyrila a Metoděje v Brně na Petrově

K oslavám jubilejního roku 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se připojuje také moravská metropole. Ve čtvrtek 6. června 2013 v 10.00 hodin bude u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově slavnostně odhaleno sousoší svatých Cyrila a Metoděje autorů Vladimíra Matouška a Ing. arch. Radima Horáka.

Noc s věrozvěsty

Archeologická lokalita Sadská výšina v Uherském Hradišti je v odborné literatuře spojována s místem působení arcibiskupa Metoděje, výukou jeho žáků a také s místem jeho pohřbu. V rámci cyrilometodějských oslav v roce 2013 bude uspořádána poprvé přímo v lokalitě s její specifickou atmosférou výjimečná kulturní událost.

V pátek 14. června jsou všichni zváni na slavnostní komponovaný večer Noc s věrozvěsty, který se skládá z multimediální animované velkoplošné projekce, koncertu cimbálové muziky Hradišťan, vystoupení členů sdružení Velkomoravané a prezentací lokality archeology Mgr. Miroslavem Vaškových, Ph.D., doc. PhDr. Luďkem Galuškou a Mgr. Tomášem Chrástkem. Multimediální projekce bude zhotovena moderní počítačovou technikou s vizuálními animovanými efekty. Program se koná za každého počasí.

Dny lidí dobré vůle 2013 se představují

Červencové oslavy Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jsou každoročně plné lidí dobré vůle. Svědčí o tom viditelná pomoc potřebným i tamější atmosféra. Zcela jistě se jedná o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice. Čtrnáctý ročník bude výjimečný, protože na Velehradě vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. A podle toho bude vypadat i letošní program.

Ale tradiční projekty zůstávají a i letos nabídnou jedno lákadlo za druhým. Organizátoři Velehradu dětem s podtitulem „S Cyrilem a Metodějem vážně nevážně“ slibují vystoupení skupiny Vere Gratis, pohádku v podání Divadla Tramtárie nebo cyrilometodějskou soutěž. Velehradský rukopis se rozroste o další strany při Ručním přepisování Bible, mladí fotbalisté si zakopají pod vedením Antonína Panenky v Soutěži ve fotbalových dovednostech, milovníci stolního tenisu si budou moci „zapinkat“ a zájemci o fotografování nepohrdnou fotografickým workshopem. Autorky časopisu IN! už nyní vymýšlí zajímavé hry do Klubu deskových her, připravují interaktivní workshop a kosmetickou poradnu. Výstava Papežských misijních dělbude obohacená například o Misijní jarmark a štrúdlování, děti si zase zahrají Misijní hry a soutěže. Setkáním vozíčkářů provede sympatický herec Filip Tomsa a zahraje Cimbálová muzika Pentla.

V rámci výstav ve Stojanově gymnáziu bude zpřístupněna netradiční výstava „Nitěná krása“, kterou ocení především milovníci krajky a folkloru. K vidění budou výtvarná díla zhotovená technikou šité krajky v oblasti liturgie, přírody a folkloru. V prezentaci Vězeňské duchovenské péče se představí obrazy a díla vytvořená vězni v českých věznicích. Téma, které bylo pro tuto příležitost zvoleno, odráží i význam události letošního výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu – Jít cestou naděje. Právě NADĚJE je tím nosným motivem nejen života vězňů, ale i každého člověka.

Cyrilometodějský program zpestří promítání historického dokudramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů v Archeoskanzenu v Modré.

Nedílnou součástí Dnů lidí dobré vůle je slavnostní koncert Večer lidí dobré vůle. Ten začne v 19.30 hodin na pódiu před bazilikou a během něj budou představeny tři charitativní projekty a možnosti přispění formou DMS VELEHRAD. Vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a další. Výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi předem vybrané projekty. Koncert v přímém přenose odvysílá Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

Vzhledem k významnému jubileu roku 2013, kterým příchod Cyrila a Metoděje bezesporu je, bude i program Dnů lidí dobré vůle tematicky sjednocen a spojen s oběma věrozvěsty, kteří výrazně ovlivnili naše dějiny.Sledujte program Dnů lidí dobré vůle – Velehrad 2013, je aktuálně doplňován nawww.velehrad.eu/ dny-lidi-dobre-vule/,“ uvedl Mgr. Josef Kořenek, tajemník projektu Dny lidí dobré vůle.

Cyrilometodějská cyklopouť po ČR

Je tomu bezmála devět let, kdy se konala první cyklopouť pod „křídly“ uherskobrodského Orla. Tehdy poprvé organizovaně, ve větší skupině, šláplo ve Znojmě do pedálů přes 100 cyklistů, aby po pěti etapách dorazili do rakouského poutního místa Mariazell, kde se tehdy uskutečnila Středoevropská pouť. Cyklistická pouť konaná v letošním roce velkého jubilea 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje chce přispět k oslavám a zároveň navázat na tu předchozí, jež vedla do Říma.

Letošní cykloupouť začne v sobotu 3. srpna v Praze a skončí 11. srpna na Velehradě, tedy v místě, kde svou pouť zakončili také dva slovanští bratři. Další místa, ať již průjezdu nebo dojezdu jednotlivých etap, byla vybrána tak, aby vedla přes místa spojená s českými světci nebo poutními místy. Stará Boleslav (Svatý Václav), Jablonné v Podještědí (Svatá Zdislava) nebo Králíky (Hora Matky Boží). Bližší informace na www.cyklopoute.cz

Setkání kultur

Na základě dohody pravoslavné církve, římskokatolické církve a institucí českého státu jsou celostátní oslavy u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 2013 jednotné a odehrávají se v duchu motta „Jednota v rozmanitosti“. Celý areál Slovanského hradiště v Mikulčicích ožije 24. - 26. května 2013 kulturním a duchovním programem s názvem Setkání kultur, na jehož přípravě se podílí Jihomoravský kraj, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku a desítky dalších měst a institucí. Bližší program naleznete zde

Na Kypru se dotočila poslední část filmu o Cyrilu a Metoději

Ve středu 20. března 2013 začali filmaři na Kypru natáčet poslední etapu historického filmového projektu „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“, který vzniká u příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu.

Pod taktovkou režiséra Petra Nikolaeva a producenta Viktora Krištofa vznikly na malebném ostrově ve Středozemním moři ty části filmu, které pojednávají o putování Cyrila na Samaru a vyzvednutí ostatků sv. Klimenta Cyrilem a Metodějem. Počasí filmovému štábu přálo a vše probíhalo bez komplikací.

Premiéru hraného čtyřdílného dokumentu odvysílá Česká televize v měsíci červnu, kinopremiéra celovečerního filmu je pak plánovaná na podzim letošního roku. V hlavních rolích se představí Roman Zach (Metoděj), Ondřej Novák (Cyril), Josef Abrhám (Fotios), Marian Roden (Hermanrich), Radka Fidlerová (Živena) a řada dalších talentovaných a známých herců.

Podrobné informace o filmu, zajímavosti, fotografie z natáčení, videa a mnoho dalšího naleznete na stránkáchwww.filmcyrilametodej.cz.

Publikace o Cyrilu a Metoději

Slovácké muzeum ve spolupráci se Zlínským krajem vydalo u příležitosti cyrilometodějského jubilea publikaci „Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje“. Skládá se celkem ze tří částí: historického románu, populárně naučného textu a kresleného komiksu. To vše doplňuje zvukové CD s nahrávkou vybraných pasáží románové části a hra v prostředí 3D s tematikou dějin Velké Moravy. Zvukovou část navíc příjemně podkresluje hudba Jiřího Pavlici a Hradišťanu. Kompletní publikaci můžete koupit za 349 korun.

Historický román, díl první

Za románovou částí publikace stojí spisovatelka Renata Štulcová a o povedené obrázky se postarala známá ilustrátorkaRenáta Fučíková. Román se jmenuje „Slovo paměti“ a vypráví příběh z velkomoravských dějin.

Populárně naučný text, díl druhý

Křesťanství na Velké Moravě a byzantská misie", to je název historicko-archeologické části publikace, kterou napsali archeologové Luděk Galuška a Miroslav Vaškových. Cílem je populárním způsobem nastínit některá málo známá fakta a události. Autoři pracují například s těmito otázkami: Proč oba bratři přišli z daleké Byzance a ne z bližšího Říma, když navíc naše území tehdy spadalo pod římskou papežskou kurii? Co k nám vlastně přinesli, když víme, že křesťanství na Velké Moravě bylo známé již od počátku 9. století? Nebo proč byli vybráni zrovna Konstantin a Metoděj?

Hra a komiks – lákadla malých i velkých

Kreslený příběh vychází z historického románu „Slovo paměti“ a jeho autorkou je Johana Motičáková, čerstvá absolventka střední uměleckoprůmyslové školy.

Hra Veligrad Fos-Zoe-Nika se vrací ke kořenům klasických adventur, je však oděna do nového a moderního hávu. Hráč se vžívá do role studentky archeologie Sáry a mnicha Nauma. Sářiným úkolem, tak jako každého správného vědce, je shromáždit známá fakta k archeologické lokalitě Uherské Hradiště – Sady „Špitálky“. Herní prostředí je vytvořeno pomocí výkonného 3D enginu, který zprostředkovává realistický herní zážitek.

KONFERENCE

V měsících květnu a červnu 2013 proběhnou v rámci cyrilometodějských oslav dvě na sebe navazující konference, jejichž cílem bude přiblížit život sv. Cyrila a Metoděje a jejich přínos pro dnešní společnost. Součástí konferencí budou také přednášky pro veřejnost a vydání dvou sborníků, českého a dvojjazyčného. Každá z konferencí se zaměří na jiné období:

Cyrilometodějská misie a Evropa - 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu

První konference je plánována na 13. – 17. května 2013 na Velehradě. Zaměří se na období mezi 9. a 18. stoletím a přednášející do hloubky objasní cyrilometodějské misie a tradice, státní i duchovní. Přednášky povedou významní odborníci na danou problematiku z Akademie věd ČR, Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě Velehradu je plánovaný i výjezd do Mikulčic, obce, v jejímž blízkém okolí stávalo v 9. století jedno z nejvýznamnějších středisek velkomoravského státu.

Cyrilometodějská tradice v dějinách: Období rozkvětu i snah umlčení

Od 3. do 7. června naváže na cyrilometodějské téma druhá konference, tentokrát týkající se období od 19. do 20. století. Přednášející pohovoří o možnostech oživení cyrilometodějského kultu a jeho vlivu na utváření středoevropského rámce. Odborníci v dané oblasti vysvětlí význam sv. Cyrila a Metoděje z hlediska dialogu mezi Východem a Západem, zohlední přitom rozvoj teologického bádání a odpor proti nacistické a komunistické totalitě a sepětí s univerzálním rozměrem církve.

VÝSTAVY

V Brně je k vidění celá série výstav

Od 28. března až do konce září je v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea v Brně instalováno několik výstav týkajících se sv. Cyrila a Metoděje. „Cyril a Metoděj – doba, život, dílo“ obecně představí kulturní a společenský fenomén cyrilometodějské mise, přičemž důraz je kladen na zásadní vliv pro formování českého národního společenství. Obsahem výstavy s názvem „Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře“ je prezentace uměleckých počinů a artefaktů z jednotlivých umění. Zajímá vás, jak ovlivnila cyrilometodějská tradice prostředí lidových vrstev moravského venkova nebo města? Pak zavítejte na výstavu „Ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře“. Máte rádi velkoformátové fotografie? Pak si nenechte ujít fotografickou výstavu „Z Moravy do nepaměti a zpět“, která nabídne fotografie Petra Francána. Bližší informace k výstavám najdete na stránkách muzea www.mzm.cz.

Cyrilometodějská tradice na Moravském Valašsku

Až do 3. listopadu probíhá ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm výstava „Tři století cyrilometodějské tradice na Moravském Valašsku“. Dokumentuje vývoj cyrilometodějské tradice od počátku 18. století, od kdy jsou zachovány nejstarší zprávy v dobové literatuře a archivních pramenech. Přes vývoj v 19. století, kde ke slovu přichází i umělecké zpracování cyrilometodějského motivu, až po nedávnou minulost plnou dramatických zvratů, které přineslo 20. století.

Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí.

Od 25. dubna do 11. srpna probíhá v Arcidiecézním muzeu Olomouc výstava "Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí". Výstava a doprovodná publikace jsou součástí společného projektu Ministerstva kultury ČR k cyrilometodějskému výročí, v němž jsou zahrnuty čtyři základní akce zaštítěné MK ČR, a to výstavy Moravského zemského muzea v Brně a Muzea umění Olomouc a odborné konference Karlovy univerzity v Praze a Akademie věd v Brně.

Základním tématem výstavy v Arcidiecézním muzeu Olomouc je představení kulturních, historických a uměleckých aspektů 1150. výročí cyrilometodějské mise na Moravu. Výstava s doprovodnou kolektivní monografií představí fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích v širokém časovém rozsahu od středověku po 21. století.

Cyril a Metoděj v Archeoskanzenu v Modré

V období od 7. května do 31. října bude v historickém prostředí archeoskanzenu k vidění výstava s příznačným názvem Cyril a Metoděj. Cílem výstavy je v autentickém prostředí a u příležitosti státních a církevních oslav prezentovat historickou výstavu k dané problematice. Obsah expozice bude vycházet z předchozí výstavy v Brně (Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo.), rozsahem však bude prezentace významně zúžena.

Výstava Cyrilometodějský Velehrad

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se k cyrilometodějským oslavám připojuje řadou akcí, mezi něž patří i výstava, která přibližuje dějinné milníky spjaté nejen s Velkomoravskou říší a misií sv. Cyrila a Metoděje, ale také s Velehradem, který je nejvýznamnějším poutním místem na Moravě. Autoři výstavy, prof. PhDr. Miloslav Pojsl, vedoucí katedry církevních dějin Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Olomouci, a PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, přibližují návštěvníkům nejprve období Velké Moravy a zejména působení cyrilometodějské misie, zřízení vlastní církevní provincie a dílo Konstantina Filozofa. Pozornost věnují také tzv. „velehradské otázce“ – polemice, kterou mezi sebou vedli moravský historiograf Beda Dudík a zemský archivář Vincenc Brandl a po nich řada dalších historiků a archeologů. Její podstatou bylo určení lokalizace velkomoravského Veligradu, která dodnes není spolehlivě vyřešena.

Veligrad. Z knížecích hrobů

Výstava, která se uskuteční od 6. června do 7. července v prostorách Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště, představí všem zájemcům unikátní nálezy z bohatých hrobových celků, které byly objeveny ve Starém Městě „Na Valách“ a v Uherském Hradišti-Sadech. Množství popsaných hrobů na pohřebištích Starého Města a Uherského Hradiště-Sadů totiž dokládá, že místní velkomoravská aglomerace byla domovem poměrně značného počtu jedinců velmožského stavu. K vidění budou nejen jedinečné velkomoravské šperky, ale také unikátní nálezy, např. tzv. „Sokolník“ ze Starého Města „Špitálek“, velkomoravské křížky, kování z opasků, ostruhy, zbraně apod.

Kotva a pramen

Termín: 6. 6. – 1. 9. 2013

Místo konání: Brno (krypta katedrály na Petrově)

Obsah: cyrilometodějské tradice a moravské kostely zasvěcené sv. Klimentovi

Připomeňme si místa a stavby, které jsou už od pradávna spojovány s působením věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Právě ostatky sv. Klimenta bratři kdysi nalezli a z Krymu je přenesli až do Říma. Předpokládá se, že jejich dlouhá cesta vedla i přes území dnešní Moravy.

Category: