ANKETA OHLEDNĚ TOHOTO WEBU FARNOSTI - prosím o vyplnění.

Příležitost ke svátosti smíření máte vždy v týdnu přede mší svatou. Někdy ale člověk potřebuje svátost smíření prožít ve větším klidu a v časové pohodě. Nebo se svěřit s životní či duchovní těžkostí. Nebo se spolu s knězem pomodlit za trápení, které Vás tíží. I když se snažím příliš "netoulat" a být k dispozici na faře, přesto Vám chci nabízet konkrétní příležitosti k osobnímu setkání. Více zde.

P. Petr Hofírek

Aktivity Centra pro rodinný život Olomouc

Manželské večery  

Vyjděte si se svou polovičkou na rande! Kurz je určen pro každou manželskou dvojici, která chce investovat do svého vztahu (na délce manželství nezáleží). Je užitečný jak pro manželství bez problémů, tak pro ty, kteří mají potíže. Soukromí každého páru je respektováno. Jedná se o 8 pondělních večerů, vždy od 18.00 do 20:30 hod.; termíny: 30.9., 7.10., 14.10., 21.10., 28.10., 4.11., 11.11. a 18.11.2013. Budou se rozebírat tatotémata: Budování pevných základů; Umění komunikace; Řešení konfliktů; Síla odpuštění; Rodiče a rodiče partnera; Dobrý sex; Láska v akci. Poslední závěrečný večer je na téma V čem spočívá hezké manželství. Manželské večery budou probíhat v Olomouci, v kavárně Amadeus (Arcidiecézní muzeum umění, Václavské nám.3). Struktura večerů: Večeře při svíčkách u stolku pro dva – Promluva – Rozhovor v páru – Domácí cvičení (žádná skupin.cvičení!). Cenakurzu (zahrnuje cenu večeří a materiály) je 1 550,- Kč za pár. Přihlášky a bližšíinformace: Centrum pro rodinný život, Biskupské nám.2, Olomouc, tel.:587405252, 605274915. Kontaktní osoby: Marcela Řezníčková, e-mail:reznickova@arcibol.cz | Lucie Cmarová, e-mail: cmarova@arcibol.cz.

Duchovní obnova pro rodiny s dětmi na sv. Hostýně

se bude konat o víkendu 4.-6. října v poutních domech na Sv. Hostýně.Je připraven souběžný program pro rodiče i děti. Během promluv pro manžele je zabezpečeno hlídání dětí pečovateli. Náplní víkendu jsou: promluvy kněze, společná modlitba, adorace, mše sv., možnost svátosti smíření nebo rozhovoru s knězem. Pro děti jsou připraveny katecheze a hry. Obnovu povedeP. Martin Sklenář, farní vikář z Kolína. Přihlášku naleznete na našich internetových stránkách. Během víkendu je zajištěno celodenní stravování a ubytování dle výběru v pokojích bez nebo se sociál.zařízením. Bližšíinformace: Josef Záboj, tel.:587405292, e-mail:zaboj@arcibol.cz

Duchovní víkend pro vdovy

Víkend je určen pro ovdovělé ženy, které chtějí nechat ozářit všechna břemena vdovství Božím milosrdenstvím a láskou. Uskuteční se od soboty do neděle  5.-6. října 2013 v Norbertinu, víceúčelovém centru sester premonstrátek na Svatém Kopečku u Olomouce. Program povede MUDr. Jitka Krausová, OV (zasvěcená panna) a P.Bernard Petr Slaboch, OPraem.. Víkend začíná v sobotu registrací přihlášených a ubytováním od 9.30 do 10.00 hod. a končí v neděli odpoledne. Přihláška bude k dispozici ke stažení na našich stránkáchwww.rodinnyzivot.cz od začátku září 2013. Bližší informace: Marcela Řezníčková, 587 405 250-1, reznickova@arcibol.cz.

Setkání žen v obtížných životních situacích

Zveme ovdovělé, svobodné, vdané či rozvedené ženy na pravidelná setkání ve Farním domě u sv. Václava v Olomouci. Nejbližší setkání bude 8. října 2013 od 16:00 hod. s MUDr. Jitkou Krausovou, OV (zasvěcená panna) OV doc. RNDr. Ivanou Loučkovou, CSc. na téma: „Rozum a cit a naše svoboda“. Další se uskuteční 12. listopadu. Mgr. Alžběta Drexlerová bude mít připravené téma: Strom života. Bližší informace: Marcela Řezníčková, 587 405 250-1,reznickova@arcibol.cz.

Přirozené plánování rodičovství (PPR)

Chtěli byste lépe rozumět přirozenému biorytmu ženské plodnosti? Toužíte po děťátku, nebo potřebujete početí předcházet? Ve spolupráci s Ligou pár párupořádáme kurz symptotermální metody, který je zaměřen na podporu zdravých partnerských vztahů. Uskuteční se ve čtyřech setkáních pod vedením zkušeného lektorského páru. První setkání je směřované pro širší veřejnosta bude se konat ve čtvrtek 10. října 2013 od 18 hod. na Kurii arcibiskupství. Další jsou naplánovány na 24. 10., 7. 11. a 21. 11. 2013. Bližší informace: Alena Večeřová, tel.: 587 405 250, vecerova@arcibol.cz.

NOVINKA! || PRŮPLAV – Celoroční plavba ve společenství || NOVINKA!

Nabídka pro mladé: Milý námořníku, námořnice, zveme tě, pokud je ti 14 až 18 let, na dobrodružnou plavbu ve společenství. Nabízíme Ti pravidelné setkávání se s Tvými vrstevníky i dalšími zajímavými lidmi, kteří budou řídit naši pomyslnou loď. Navzájem si pomůžeme zorientovat se v moři názorů a vztahů. Budeme společně hledat odpovědi na otázky, které si Ty nebo Tvoji vrstevníci kladete. Budeme společně diskutovat nad tématy, která Tě zajímají. Budeme se také společně setkávat při modlitbě.

Tento program na celý školní rok si pro Tebe připravilo Centrum pro rodinný život ve spolupráci s dominikány v Olomouci.

Pokud na sobě chceš pracovat, pokud chceš poznat nové lidi, či pokud chceš zažít sílu společenství, neváhej se přihlásit.

Vyplouváme v sobotu 12. října 2013 v 9.00 hod. (do cca 18.00 hod.)z kláštera dominikánů v Olomouci na Slovenské ul. č.14. Další setkání budou následovat každou středu od 16. října 2013 (od 18 do 20 hod.) také v klášteře. Přihlášku najdeš ke stažení na www.rodinnyzivot.cz, vyplň ji a zašli na vecerova@arcibol.cz (po odeslání přihlášky přijde Tvým rodičům potvrzení o jejím přijetí...). Těší se na Tebe tým organizátorů!!! Kdyby ses chtěl/a na cokoliv zeptat nebo se přijít podívat 12.10. na první rozplavbu bez odeslané přihlášky, napiš na výše uvedený e-mail.

NOVINKA! || Seznamovací kafe pro nezadané || NOVINKA!

Jsi katolík, katolička a rád bys poznal(a) další svobodné, případně ovdovělé lidi? Tak přijď! Zveme všechny svobodné a ovdovělé katolíky a katoličky na seznamovací akci, určenou pro věkovou skupinu 30 - 43 let. Bude to rychlé několikanásobné rande, kde potkáte zhruba 5 potenciálních partnerů a s každým z nich si asi 15 min. budete povídat o tom, co dělá on a vy ve svém volném čase. Bude zaručena částečná anonymita (ostatní účastníci budou znát pouze vaše křestní jméno) a přesto se budete dobře bavit a cítit se příjemně. Na akcije třeba se předem přihlásit (plánujeme ji pro stejný počet mužů a žen). Akce se bude konat 19. října 2014 v kavárně ÕDE na Hrnčířské ul. 12 v Olomouci. Příchod mezi 9.00 - 9.30 hod. do kavární knihovny, v 9.30 hod. zahájímespolečnou modlitbou v místní kapli, následuje pokračování u stolečků s kávou, či jinou dobrotou, dle vlastního výběru v kavárničce sester františkánek. Předpokládaný konec bude ve 12.00 hod. Info a přihlášky:reznickova@arcibol.cz, tel. 587 405 250 (zašlete: křestní jméno, příjmení, věk, obec a kontakt /telefon a e-mail/). Akce není určena pro rozvedené...!!!

Víkend plný dobrodružství pro táty s dětmi

Vypravte se prozkoumat, za doprovodu zkušených speleologů veřejnosti nepřístupnou jeskyni u Javoříčka. Tato lákavá nabídka je určena pro otce a děti od 8 let. Akce je naplánována od 18. do 20. října 2013 (začínáme v pátek večeří, končíme v neděli obědem). Kromě výpravy do jeskyně bude připravenpestrý společný program (hry venku i uvnitř, zajímavá beseda, malá pouť na nedělní mši svatou atd.). Je třeba, aby tatínci i děti byli trochu pohybově zdatnější… Kapacita je omezena – přihlaste se co nejdříve. Bližší informacea přihlášky najdete na www.rodinnyzivot.cz. Kontaktní osoba: Peter Markovic, tel.: 587 405 293, e-mail: markovic@arcibol.cz.

Víkendová duchovní obnova pro seniory

Víkend pro seniory se koná 18.–20. října 2013 na Velehradě. Součástí jsou přednášky zaměřené na "radosti a starosti" stáří, rodinné vztahy, vztah k Bohu a prohloubení duchovního života. Během víkendu bude opět příležitost ke společným modlitbám, rozjímání, adoraci, mši svatá, svátosti smíření, případně i svátosti pomazání nemocných  a  k rozhovoru s knězem a  s lektorkami. Bližšíinformace najdete na www.rodinnyzivot.cz. Přihlásit se můžete telefonicky nebo písemně na adrese: Marie Budínová, Prostřední 437, 765 02 Otrokovice, tel.: 608 407 141.

Malá pouť za velké věci 

Zveme na pouť za víru v našich rodinách. Pouť povede od katedrály sv. Václava v Olomouci do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Cesta je dlouhá cca 8 km a jde zhruba o 2 hodiny chůze. Podle svých fyzických sil a možností se můžete k pouti přidat: ve 12.45 - 13.00 hod. před katedrálou sv. Václava (odchod ve 13 hod.) nebo cca ve 14.30 hod. pod kopcem v Samotiškách  (zde je také možné sednout na bus a vyvézt se nahoru) nebo v 15 hod. na mši sv. v bazilice na Svatém Kopečku. Nejbližší termín poutě je 27. října 2013, další 10. listopadu 2013. Bližší informace jsou nawww.rodinnyzivot.cz  nebo na tel. 587405251 či mailu: reznickova@arcibol.cz.

Příprava snoubenců na manželství

Chtěli byste se lépe připravit na společný život? Nabízíme vám tuto přípravu určenou zvláště párům, které se rozhodli uzavřít církevní sňatek. Mezi přednášená témata patří komunikace mezi partnery, řešení problémů ve vztazích, důležitost odpuštění i společně prožívaného času, přirozené rozdíly mezi mužem a ženou, sexualita a rodičovství, podstata svátostného manželství a manželský slib. Přednášejícími jsou zkušené manželské páry, které samy prochází přirozeným vývojem svého vztahu a zrají v lásce. Letošní podzimnípříprava byla zrušena. Zimní příprava by měla být zahájena 17.–19. ledna 2014 společně stráveným víkendem v Dubu nad Moravou (účast na víkendu je nezbytnou součástí přípravy). Další setkání budou v pátek 31. 1.,14. 2., 28. 2. a 14. 3. od 17.00 do 19.30 hod. na Biskupském náměstí 2v Olomouci (sál Kurie arcibiskupství ve 2. patře).

Pro přihlášení vyplňte, prosíme, vstupní dotazník, který najdete nawww.rodinnyzivot.cz. Jarní příprava začne víkendem 11.–13. dubna a letní20.–22. června 2014. Bližší informace: Bc. Lucie Cmarová, 587 405 252,cmarova@arcibol.cz.

Podrobnější informace, případně přihlášky nebo plakátky akcí, setkání a aktivit, které připravujeme, nebo také ohlédnutí za těmi, které již proběhly, najdete na našich webových stránkách: www.rodinnyzivot.cz.

ČASOPIS RODINNÝ ŽIVOT

Poslední časopisu Rodinný život s názvem „Jsem bez práce“ se věnuje aktuálnímu tématu nezaměstnanosti. Na přípravě čísla spolupracoval Jindřich Štreit, jehož fotografie celé téma výmluvně ilustrují.

O ztrátě a hledání zaměstnání v rozhovorech vyprávějí lidé, kterým se nedařilo nalézt práci dlouhodobě, a přesto je tato obtížná životní situace přivedla k řadě cenných zkušeností. Psycholožka Petra Feglerová upozorňuje na rizika, která období nezaměstnanosti přináší z hlediska osobnostního rozvoje. Při hledání práce zdůrazňuje potřebu aktivního přístupu, vytrvalosti, kontaktu s druhými lidmi i kreativity. Čas po ztrátě zaměstnání může být příležitostí k sebereflexi a promyšlení dalšího směřování.

Specifická je situace maminek na mateřské dovolené, jejichž práce je často nedoceněna. Jak se tedy nepodceňovat a neobávat návratu do zaměstnání, čím bude obtížný a čím naopak přínosný pro rodinu?

V anketě jsme se ptali, jak si najít zaměstnání. Pomoci může také Poradenské centrum, jehož služby vám představujeme na webu časopisu.

Ztrátou zaměstnání člověk neztrácí svou hodnotu, vždyť jakákoli dobrá, smysluplná činnost nás vede k sebeuskutečnění a je spoluúčastí na Stvořitelově díle, jak zaznívá v textu „Obtížné dobro“.

V rubrice o svatosti v manželství se dočtete o životě a poselství rodičů sv. Terezie z Lisieux. Pro děti je připraveno setkání s želvičkou Loudalkou. Nechybí soutěže pro malé i velké, křížovka, pozvání na prázdninové akce a voňavý recept pana Nágla.

Předplatné či ukázkové číslo si můžete objednat na adrese Centra pro rodinný život, Biskupské nám. 2, 779 00 Olomouc, tel.: 587 405 250, e-mail:rodinnyzivot@email.cz.

Centrum pro rodinný život

Biskupské nám. 2
779 00  Olomouc
tel.: 587 405 250-3
email: rodina@arcibol.cz
CPRŽ na Facebooku